Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Uline STRIP LABELS-XL 250/RL
STRIP LABELS-XL 250/RL Labels 250/roll
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline 8.5X5.5 REMOV FLR RED LASER LB
8 5X5 5 REMOV FLR RED LASER LBL Labels 200/box
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Shipping Tags - #4, 4 1/4 X 2 1/8", Red
Shipping Tags-4 4 1/4X2 1/8IN Red
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ DOT Shipping Labels
Labels for miscellaneous hazardous materials and infectious substance
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Quantity | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | The durable adhesive will stick to most flat, clean surfaces, Adhesive Vinyl signs will work for short term outdoor applications and in moderate temperature |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Label: Etiological Agent
Clearly label etiological agents with these easy to use labels
Fisherbrand™ Biohazard DOT Shipping Labels
Mark hazardous materials for transport on public highways
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Thickness (English) | 0.0045 mil |
| Quantity | 5/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Height (English) | 5 in. |
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 4 in. |
| Height (English) | 4 in. |
Micronova™ Vinyl Tape
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Color | White |
|---|
MP Biomedicals™ Linbro™ Liquisystem, Cap-Bands
Used with combination of Tube 96 & I.D. Labels 96 to form a complete system for the storage of samples up to 1.0 mL is created. Once filled with samples, the tube can be sealed in an air tight fashion using the Cap Band 8.
Brady™ MiniMark™Industrial Printer Self-Laminating Die Cut Labels
MiniMark™Industrial Printer Die Cut Labels are made of self-laminating vinyl (B-427), an excellent material for wire and cable identification. This material has good clarity, conformability and is self-extinguishing.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Industrial printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL, UL969, RoHS 2005/618/EC MCV |
| For Use With (Application) | Ideal for wire and cable identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ LABXPERT™ StainerBondz™ Polyester Microscope Slide Labels
StainerBondz™ Super Chemical Resistant Polyester (B-481) is designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | LabXpert™ Printer and RoHS directive |
| Color | Black,White |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC, MCV 2005/618/EC |
| For Use With (Application) | General identification, Slide label ID |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Height (English) | 0.9 in. |
Brady™ LABXPERT™ Nylon Cloth Labels
LABXPERT™ Nylon Cloth Labels are nylon cloth (B-499) wrap-around labels that are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Description | Surface Mount |
|---|---|
| Color | Black,White |
| Material | Nylon Cloth |
| Finish | Matte |
| Format | Label |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |